Strona poświęcona komputerowej trójwymiarowej animacji 3D, grafice i wizualizacji 3D. Czym są animacje 3D, jak powstają i jaki jest cel tworzeniam trójwymoarowej grafiki, wizualizacji i animacji.
Animacje 3D
Wizualizacje
Miniserwis Animacje 3D
Miniserwis Wizualizacje
Blog o animacji 3D
3D animation
Kategorie: Wszystkie | Animacje 3D | Wizualizacje 3D
RSS
sobota, 21 lutego 2009

Nawiązując do tematu rodzajów animacji trójwymiarowych chciałbym przedstawić przykład animacji statycznej, która została wykonana na bazie trójwymiarowych wizualizacji wnętrza w zasadzie bez żadnego animowania.

Oto przykład animacji firmy FMD 3D przedstawiającej system inteligentnego budynku a właściwie aspekt systemu związany z oświetleniem pod szumnie brzmiącym i wiele mówiącym tytułem Building Management Systems presentation (light) 3D animation

Niby nic nadzwyczajnego, ale tylko do momentu aż uświadomimy sobie, że powyższa 3D animacja została wykonana na bazie jedynie siedmiu pojedynczych wizualizacji. Jak wcześniej pisałem dobrej jakości animacja powinna składać się z co najmniej 12 klatek na sekundę. W tym przypadku mamy ich zaledwie 7 na około minutę czasu (!). Jak więc udało się osiągnąć taki efekt? Odpowiedź jest prosta - postprodukcją. Poporstu do programu służącego do obróbki filmówi i animacji wrzucono siedem kolejnych wizualizacji 3D, dodano odpowiednie efekty przejścia, podłożono muzykę i całość zmontowano w filmik/animację 3D. Oczywiściw przejścia są płynne dzięki temu, że właśnie na etapie postprodukcji zwiększyła się ilość klatek na sekundę.

W efekcie powyższa animacja prezentuje się wcale nieźle i co najważniejsze spełnia swoją rolę jaką jest przedstawienie możliwości systemu EIB. Dodam jeszcze, że animacja ta powstałą przy użyciu aplikacji 3D Studio Max Design 2009 oraz "wbudowanego" w nią silnika renderującego Mental Ray. 

wtorek, 17 lutego 2009

Wyjaśniłem już czym są animacje 3d, teraz czas na definicję samej wizualizacji komputerowej.

Definicja wizualizacji 3D mówi, że:

Komputerowa wizualizacja 3D to przedstawienie w rzucie prostokątnym lub perspektywicznym sceny istniejącej w pamięci komutera.

Powyższa definicja może wydawać się skomplikowana, dlatego wymaga krótkiego objaśnienia.
Komputer widzi daną scenę nie jako obraz ale jako zbiór danych opisujących wszystkie elementy i parametry powstającej wizualizacji. Wizualizacja 3D to właśnie przełożenie tychże elementów i parametrów na widzialny dla człowieka obraz. Sam proces powstawania wizualizacji 3d opisany został w artykule Jak powstają wizualizacje i animacje 3D.

Co do rodzaju rzutu to dla człowieka naturalna jest perspektywa i dlatego większość wizualizacji 3D przeznaczonych przecież właśnie dla oczu człowieka jest przedstawiana w rzucie perspektywicznym.