Strona poświęcona komputerowej trójwymiarowej animacji 3D, grafice i wizualizacji 3D. Czym są animacje 3D, jak powstają i jaki jest cel tworzeniam trójwymoarowej grafiki, wizualizacji i animacji.
Animacje 3D
Wizualizacje
Miniserwis Animacje 3D
Miniserwis Wizualizacje
Blog o animacji 3D
3D animation
Blog > Komentarze do wpisu

Czym są animacje 3D

Czym wlaściwie są animacje trójwymiarowe?

Zgodnie z definicją animacji znajdującej się w wikipedii, film animowany to:

"rodzaj filmu, który jest tworzony techniką zdjęć poklatkowych, rejestrujących na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu. Najczęściej są to fazy rysowane, stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki. Wyświetlenie tak otrzymanych zdjęć daje na ekranie wrażenie ruchu, gdyż oko ludzkie nie jest doskonałe i bardzo szybko wyświetlone klatki filmu odczytuje jako płynny ruch."

Definicja ta w zasadzie odnosi się również do animacji 3d, z tą różnicą, że trójwymiarowa animacja wykonywana jest przy użyciu technologii 3D. Tak więc zamiast tradycyjnych rysunków mamy wygenerowane komputerowo wizualizacje, z których każda reprezentuje odrębną klatkę animacji.

Chcąc uzyskać efekt płynnego ruchu należy wykonywać animację z prędkością co najmniej 12 klatek na sekundę a optymalnie nawet 24 kl/s. Pociąga to za sobą konieczność wygenerowania od 12 do 24 indywidualnych wizualizacji. W zależności od rozdzielczości i stopnia skomplikowania sceny może zająć dość dużo czasu. Przykładowo wyrenderowanie niezbyt skomplikowanej, jedno minutowej animacji wykonanej w rozdzielczości HD z prędkością 12 kl/s przy użyciu w miarę dobrej klasy komputera PC (4 rdzenie po 2,5 GH każdy, 4 GB RAM) może zająć 48 godzin (!)

Tak więc trudno się dziwić, że niektóre firmy życzą sobie nawet 600 zł za każde 3 sekundy animacji 3D. Na szczęście są też takie, które mają zdecydowanie niższe stawki przy porównywalnej jakości wykonania animacji.

sobota, 24 stycznia 2009, animacje3d

Polecane wpisy

  • Animacje 3d TALOS

    Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów jest koordynatorem projektu TALOS. Niedawno powstała seria animacji wykonanych techniką 3D prezentujących funkcjonowa

  • Animacja 3D bez animowania?

    Nawiązując do tematu rodzajów animacji trójwymiarowych chciałbym przedstawić przykład animacji statycznej, która została wykonana na bazie trójwymiarowychwizual

  • Definicja wizualizacji 3D

    Wyjaśniłem już czym są animacje 3d, teraz czas na definicję samej wizualizacji komputerowej. Definicja wizualizacji 3D mówi, że: Komputerowa wizualizacja 3D to